Sanskriti School

Junior School Staff


English Department
  • Anjali Awasty
  • Ritu Jain
  • Shalini Tandon
  • Priti Kathpalia
  • Alka Patankar
  • Suchi Sud
  • Megha Ramdev
  • Sheeba Desi
  • Vanita Shah
  • Ekta Singh
  • Aradhana Sethi
Mathematics Department
  • Gauri Bhasin
  • Anjali Awasthi
  • Monisha Dhami
  • Shweta Bhargava
  • Aradhana Sethi
  • Vinti Batra
  • Seema Wahi
  • Shruti Narang
  • Heena Bhatia
  • Madhusha Kalamkar
Social Studies Department
  • Shalini Tandon
  • Annie Sethi
  • Suruchi Lal (Junior School Incharge)
  • Suchi Sud
  • Sheeba Desi
  • Aradhana Sethi
  • Mita Chakroborty
  • Anjali Awasthi
  • Alka Patankar
  • Ritu Jain
  • Aparna Singh
  • Shruti Narang
  • Shweta Bhargava
Hindi Department
  • Amrana
  • Pragya Mishra
  • Archana Sharma
  • Ekta Singh
  • Vinti Batra
  • Annie Sethi
  • Anita Ganeriwala
Science Department
  • Priti Kathpalia
  • Anita Ganeriwala
  • Aparna Singh
  • Seema Wahi
  • Monisha Dhami
  • Heena Bhatia
  • Gauri Bhasin
  • Annie Sethi
  • Sheba Desi
  • Ekta Singh
  • Suchi Sud
  • Vinti Batra
Music Department
  • Anshu Nawani
  • Kamal Mothey
Dance Department
  • Rahul Ray
  • Sukanya Sen
  • Renate Manescu
Clay Department
  • Saroj
Physical Education Department
  • Kirti Ballabh
  • Manisha Kaul
  • Rajni Sharma
  • Ravinder
  • Naveen Kumar
Yoga
  • Kriti
  • Manisha Kaul
  • Naveen
  • Rajni Sharma
Library Department
  • Ritu Chaterjee
  • Suman Jaguri
Infirmary Department
  • Sunita Khatri
  • Alucia Francis
  • Lila
Learning Center
  • Gaganpreet Kaur
  • Charlotte Thomas
  • Neha Manochha
  • Prachi Chawla
  • Shikha Chopra
  • Simi Joshi
  • Swati Gaur
  • Uma Dheera
  • Nayandeep Kaur
Nursery
  • Lakshmi Viswanath (REP) & Varna Menon
  • Kavita Mangal & Supriya Malhan
  • Parul Gupta & Anupama Jadhav
  • Kavita Rawal & Kanika
  • Kulpreet Kaur & Geet Sardana
Prep
  • Arti Monga & Charu Vij
  • Vandana Sethi & Sonya Kumar
  • Sushma Kapoor (REP) & Ritika Bhatia
  • Tulika Malhotra & Navneet Kaur Noul
  • Anjali Madan & Jyoti Chawla
  • Danish Arora & Laveena
Class I
  • Mondira Moitra & Tina Duggal
  • Sukanya Mukherjee & Alokananda Muzumdar
  • Alka Zuhtsi & Manu
  • Chetna Bhatia & Sonia Sahny
  • Shilpa Jaisingh (REP) & Sraboni Kumar
  • Bhumika Tandon & Vinita Sharan
Class II
  • Priya Jhingan & Jyoti Chowdhary
  • Alka Jha & Minal Malik
  • Pooja Khanna & Nishta Oberoi
  • Ritu Kumar (REP) & Sona Sachdev
  • Lipi Ganguly & Nitya Bahl
  • Parul Jain & Navneet Kaur Saluja
Class III
  • Anjali Awasthy(REP)
  • Sheeba Dhesi
  • Ekta Singh
  • Aradhana Sethi
  • Vinti Batra
  • Annie Sethi
  • Suchi Sud
Class IV
  • Megha Khurana (REP)
  • Alka Patankar
  • Seema Wahi
  • Meeta Chakroborty
  • Heena Bhatia
  • Shalini Tandon
  • Gauri Bhasin
Class V
  • Pragya Mishra (REP)
  • Aparna Singh
  • Monisha Dhami
  • Priti Kathpalia
  • Shruti Narang
  • Anita Ganeriwala
  • Shweta Bhargava

Updated as on 26/07/2017