Sanskriti School

Junior School Staff


English Department
  • Anjali Awasty
  • Ritu Jain
  • Nandita Ahuja
  • Priti Kathpalia
  • Alka Patankar
  • Suchi Sud
  • Megha Ramdev
  • Sheeba Desi
  • Vandana Bhatnagar
Mathematics Department
  • Gauri Jasuja
  • Anjali Awasthi
  • Monisha Dhami
  • Shweta Bhargava
  • Sonia Shamihoke
  • Sonia Patel
  • Jyoti Dhawan
  • Shruti Narang
Social Studies Department
  • Nandita Ahuja
  • Annie Sethi
  • Suruchi Lal(Junior School Incharge)
  • Suchi Sud
  • Sheeba Desi
  • Vandana Bhatnagar
  • Mita Chakroborty
  • Anjali Awasthi
  • Alka Patankar
  • Ritu Jain
Hindi Department
  • Amrana
  • Pragya Mishra
  • Archana Sharma
  • Vinita Sharan
Graded Hindi
  • Ritu Chaterjee
Science Department
  • Priti Kathpalia
  • Anita Ganeriwala
  • Aparna Singh
  • Megha Ramdev
  • Suruchi Lal (Junior School Incharge)
  • Heena Bhatia
  • Annie Sethi
Music Department
  • Anshu Nawani
  • Kamal Mothey
Dance Department
  • Rahul Ray
  • Sukanya Sen
  • Renate
Clay Department
  • Saroj
Physical Education Department
  • Kirti Ballabh
  • Manisha Kaul
  • Rajni Sharma
  • Ravinder
  • Naveen Kumar
Yoga
  • Kriti
  • Manisha Kaul
EVS Department
  • Seema Wahi
Library Department
  • Dipali Nad
  • Ritu Chaterjee
  • Suman
Infirmary Department
  • Sunita Khatri
  • Alucia Francis
Learning Center
  • Gaganpreet Kaur
  • Charlotte Thomas
  • Neha Manochha
  • Prachi Chawla
  • Shikha Chopra
  • Simi Joshi
  • Swati Gaur
  • Vanita M Shah
  • Kavita Oza
  • Nayandeep Kaur
Nursery
  • Parul Kapur (REP)
  • Sangita Doraiswami & Arti Monga
  • Seema Joshi & Supriya Malhan
  • Anupama Jadhav & Vandana Sethi
  • Lakshmi Viswanath & Tulika
  • Parul Kapur & Kavita Rawal
Prep
  • Bhumika Tandon (REP)
  • Bhumika Tandon & Jayanti Ramesh
  • Sonia Sahny & Kavita Mangal
  • Navneet Kaur & Heena Arora
  • Sonya Kumar & Kanika
  • Geet Sardana & Tanya Jha
  • Teena Duggal & Danish Arora
Class I
  • Sraboni Kumar (REP)
  • Vinti Batra & Prachi Srivastava
  • Priya Jhingan & Jasjeet Kaur
  • Mondira Moitra & Shilpa Jaisingh
  • Alokananda Muzumdar & Bhargavi Ajit
  • Alka Zuhtsi & Sushma Kapoor
  • Alka Jha & Sraboni Kumar
Class II
  • Ritu Kumar (REP)
  • Manisha Singh & Kulpreet Kaur
  • Shalini Sinha & Lipi Ganguly
  • Ekta Singh & Chetna Bhatia
  • Ritu Kumar & Minal Malik
  • ShaliniTandon & Radhu
  • Sona Sachdev & Pooja Khanna
Class III
  • Alka Patankar (REP)
  • Annie Sethi
  • Shweta Bhargava
  • Megha Khurana
  • Anjali Awasthi
  • Sheeba Dhesi
  • Alka Patankar
Class IV
  • Meeta Chakroborty (REP)
  • Vandana Bhatnagar
  • Heena Bhatia
  • Ritu Jain
  • Anita Ganeriwala
  • Pragya Mishra
  • Meeta Chakroborty
Class V
  • Priti Kathpalia (Rep)
  • Suchi Sud
  • Nandita Ahuja
  • Aparna Singh
  • Sonia Shamihoke
  • Suruchi Lal (Junior School Incharge)
  • Priti Kathpalia